FOTEG İSTANBUL 2019

14.GIDA İŞLEME ve AMBALAJ TEKNOLOJİLERİ ULUSLARARASI İHTİSAS FUARI

07-10.03.2019 / İSTANBUL FUAR MERKEZİ

Compass’tan iki seminer; Et ve Tavuk Sektöründe Verimliliği Artırmaya Yönelik Çözümler

Foteg İSTANBUL 2019’un katılımcılarından Compass Danışmanlık, Mühendislik AŞ tarafından fuarın ikinci ve üçüncü günü olmak üzere Pamukkale Salonu’nda “Et ve Tavuk Sektöründe Verimliliği Artırmaya Yönelik Çözümler” ana başlığı altında iki seminer düzenlenecek. Fuara Almanya, Avusturya, Norveç ve Finlandiya’dan gelecek konuşmacıların bilgi vereceği seminerlerin moderatörlüğünü Bahri Yağımlı yapacak.

Fuarın ikinci günü yapılacak“Et ve Tavuk Sektöründe Verimliliği Artırmaya Yönelik Çözümler-1” seminerinin Karkas Sınıflandırma başlıklı ilk bölümünde bilgi vermek üzere Almanya’dan gelecek olan E+V firmasının sahibi Axel Hinz, üretimin en önemli hammadde girdilerinin maliyetini düşürmeye yönelik uygulamalar hakkında bilgi vereceğini bildirerek “kırmızı eti, özel bir sistemle karkas üzerindeki et, yağ ve kemik miktarlarını ölçerek oranlarına göre sınıflandırabilir, değerli et miktarlarını parçalama standartlarınıza göre kg cinsinden ölçebilirsiniz. Bu sayede en önemli hammadde girdilerinizi daha doğru maliyetlendirebilirsiniz. Benzer şekilde, tavukları kesim hattı üzerinde entegre analiz sistemi ile sınıflandırabilir ve kalite sorunlarını o anda tespit edebilirsiniz” dedi.

In-Line Yağ, Protein, Nem ve Kolajen Analizi başlıklı ikinci bölümün konuşmacısı Norveçli Tomra firmasının Proses Analiz Birim Müdürü Thorsten Niermeyer ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Tomra Özel analiz sistemi sayesinde taze ve dondurulmuş kırmızı ette, yağ, protein, nem ve kolajen ölçümlerinizi hat üzerinde gerçek zamanlı yapabilir imalata göndereceğiniz tüm partileri arzu ettiğiniz yağ oranlarında hazırlayabilirsiniz. Ya da farklı bir teknolojimizi kullanarak fileto tavuk göğsünü büyüklüklerine göre sınıflandırabilir ve kalite tasnifi yapabilirsiniz” dedi.

Compass’ın, fuarın üçüncü yapacağı “Et ve Tavuk Sektöründe Verimliliği Artırmaya Yönelik Çözümler-2” başlıklı seminerin konuşmacıları ise Avusturyalı InjectStar firmasının Satış Direktörü Martin E. Tuider ve Finlandiyalı Coctio firmasının İş Geliştirme Müdürü Mikko Rovamaa olacak.

Kemik Firelerinden En Üst Seviyede Katma Değer Sağlamaya yönelik çözümlerin aktarılacağı "Yüksek Basınç Altında Kemik Sıyırma konusunda bilgi verecek olan Martin E. Tuider yaptığı açıklamada kırmız et parçalamada, kaba söküm sonrası kemik üzerinde kalan etleri özel basınçlı hava teknolojisiyle üretime kazandırma ve hem hammadde hem de işçilik maliyetlerini azaltma yöntemlerini anlatacağını bildirdi. Finlandiyalı Coctio firmasının İş Geliştirme Müdürü Mikko Rovamaa; Kemik firesinden en üst seviyede katma değer nasıl elde edilir: Kemik suyu, katkısız çorba, sos ve bulyon üretimini anlatacak.

Detaylı etkinlik programı için tıklayın

© HKF FUARCILIK A.Ş.    ||    BU FUAR 5174 SAYILI KANUN GEREĞİNCE TOBB (TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ) DENETİMİNDE DÜZENLENMEKTEDİR.